Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home3/sarasmartsecurit/comunasadova.ro/admin/module/config.php on line 13
Primăria Sadova - Obiective si proiecte realizate in 2016-2020

Obiective si proiecte realizate in 2016-2020

• 23.11.2020
    Viziune de primar 2020-2024
    VIZIUNE DE PRIMAR 2020-2024

1. Care credeti că sunt principalii factori care au contribuit la realegerea dumneavoastră ca primar?
    RĂSPUNS:
    Realizările si proiectele impelementate în mandatele anterioare, precum si încrederea pe care am reusit să o câștig în cei 8 ani de activitate în slujaba cetățeanului.

2. Care considerați că a fost cea mai importantă realizare a dumneavoastră ca primar în mandatul anterior?
    RĂSPUNS:
    Toate realizările sunt de maximă importanță, dar dacă ar fi să fac o ierarhie a acestora, în vârful piramidei aș așeza proiectele: Alimentarea cu apă în comuna Sadova si Concesionarea serviciului de utilitate publică de distribuţie a gazelor naturale în comuna Sadova.

3. Ce proiecte v-ați propus pentru următorii patru ani de mandat?
    RĂSPUNS:
    • Continuarea lucrarilor la proiectul având ca obiect aducțiunea de gaz natural pe o distanță de 11,5 km și branșamente ;
    • Executarea lucrarilor pentru modernizarea drumurilor (asfaltare și regularizare) Pârâul Mazăre, Pârâul Zbrancani și Ulița Pahomeștilor;
    • Construire patru poduri din beton armat;
    • Modernizare drum comunal centru, prin asfaltare și realizarea de trotuare pavate;
    • Reabilitare exterioară a sediului administrativ;
    • Modernizare iluminat public stradal ( finanțare aprobată prin AFIR);
    • Amenajare pistă de biciclete în zona Lătișeni- Zona Notar;
    • Reabilitare școală cu clasele I-IV Fundu - Sadovei;
    • Susținerea activităților culturale și a Ansamblului „Flori de Bucovina";
    • Foarte recent a fost obșinut statutul comunei Sadova de Stațiune turistică de interes local.

4. Care credeti că vor fi principalele provocări/obstacole în calea realizării acestora?
    RĂSPUNS:
    Principalul obstacol în calea realizării proiectelor propuse ar putea fi lipsa fondurilor sau insuficiența lor, iar toate celelalte provocări consider că pot fi depășite prin muncă, seriozitate și implicare totală din partea mea, a consiliului local și a întregului aparat administrativ.

5. Ce surse de finanțare plănuiti să accesați pentru proiectele pe care le aveți în plan?
    RĂSPUNS:
    Fonduri europene, CNI, PNDL, fonduri de la Consiliul Județean Suceava, și Bugetul local.

6. Cum vă propuneți să atrageți noi investiții în comunitate?
    RĂSPUNS:
    Politica actuală a Uniunii Europene este concentrată pe dezvoltarea durabilă a societăţii din toate punctele de vedere, asigurând statelor membre diverse instrumente financiare pentru rezolvarea problemelor economice şi sociale.
    Am fost și rămân deschis propunerilor de proiecte care să aducă plus valoare comunității, venite din partea instituțiilor, companiilor din mediul privat, ori concetățenilor noștri. Continuăm dezvoltarea infrastructurii, a serviciilor de utilitată publice si acordăm atenție deosebită educației, culturii, mijloacelor de agrement, pentru a promova localitatea, ca zonă turistică de interes local.

7. Care din proiectele pe care vă propuneți să le finalizați, sunt proiecte începute în mandatul trecut?
    RĂSPUNS:

8. Care sunt inițiativele pe care vă doriți să le începeți în acest nou mandat?
    RĂSPUNS:
    Implementând împreună Strategia de dezvoltare a comunei Saodva, vom da cetăţenilor posibilitatea de a-şi aduce contribuţia la creşterea gradului de bunăstare, de a lua atitudine şi de a avea un cuvânt de spus - acţionând împreună cu toate sectoarele comunităţii pentru a crea un viitor cât mai durabil. Vom reveni asupra acestei strategii în mod regulat pentru a-i aduce îmbunătăţiri astfel încât ajustarea să corespundă schimbării continue.

9. Care sunt principalele învățăminte din mandatul trecut cu care începeți acest nou mandat?
    RĂSPUNS:
    Am realizat că este nevoie de o echipă de consilieri locali si aparat administrativ, dornic de implicare și soluționare a problemelor comunității, alături de care să continui proiectele începute și să implementăm altele noi, pentru dezvoltarea durabilă a localității.

• 01.09.2020
    Obiective și proiecte realizate în perioada 2016-2020
    1. Alimentare cu apă în comuna Sadova - proiect finantat prin Programul National de Dezvoaltare Locală;
    2. Construire 2 poduri din beton armat - proiect finantat prin Programul National de Dezvoaltare Locală;
    3. Concesionarea serviciului public de distribuție a gazelor naturale pe o distanță de 11, 5 km rețea în comuna Sadova.
    4. Modernizarea drumurilor comunale Centru si Fundu Sadovei in lungime de 7 km, in com. Sadova, jud. Suceava - tronson DC 88 Fundu Sadovei, intre km0+000-5+356- proiect finantat din bugetul local;
    5. Reparații asfaltice plombări și micro-covoare.
    6. Lucrari de prevenire si combatere inuntatii.
    7. Achiziție buldoexcavator și accesorii - proiect finantat prin AFIR;
    8. Asfaltare teren de sport Școala Gimnazială Sadova.
    9. Înființare grădiniță cu program prelungit.
    10. Realizare poduri/podete și punți din lemn în comuna Sadova.
    11. Amenajare casă țărănescă Bucovineană.
    12. Renovare sediu și bibliotecă.
    13. Realizare S.F. și P.T. pentru construire poduri Pârâul Mazăre și Pârâul Zbrancani.
    14. Obținerea finanțării pentru modernizarea drumurilor ( asfaltare și regularizare) Pârâul Mazăre, Pârâul Zbrancani și Ulița Pahomeștilor.
    15. Construire spațiu de joacă Școala Gimnazială Sadova.

16. Activitate culturală - Ziua comunei Sadova
    - Festivalul concurs interjudețean Maria Surpat- Mina Pâslaru.
    - Spectacol de datini și obiceiuri de iarnă din Bucovina.
    - 1 Decembrie 2019- centenarul Marii Uniri.
    - Ziua Eroilor- premierea veteranilor de război .