Cetăţeni de onoare

14. EUSEBIE LATIŞ arhitect
15. COCA MIRCEA
16. COCA RADU inginer

În toate perioadele istorice sadovenii au avut reprezentanţi de marcă în toate domeniile vieţii social-economice şi cultural - ştiinţifice ( economişti, jurişti, medici,învăţători, şi profesori) care au constituit un exemplu şi modele pentru generaţiile următoare.
Este, interesant de pildă, că în prezent, peste 20 de tineri din SADOVA au ales calea preoţiei. Sadoveanul Ştefan Nuţescu, călugăr la Muntele Athos şi este şi un cărturar remarcabil.
La finele secolului XIX şi începutul celui de al XX - lea, mulţi Sadoveni şi-au făcut studii superioare, cantorale şi de meserii la Cernăuţi, constituindu-se în adevărate şcoli de creatori (Zaharia Zbranca,constructor de case, Vasile Budacă - dogar şi cofer şi alţii).
În perioada interbelică Dimitrie Rusu, ajunge prefect la Strojineţ şi deputat în Parlamentul României iar Octavian Alvirescu , vice-guvernator al Băncii Naţionale şi deputat în Parlamentul României.